Mindszenty József

Mindszenty József bíboros hercegprímásPlébániatemplomunk Szűz Mária Szeplőtelen Szíve tiszteletére és Mindszenty József bíboros emlékére épült.

Mindszenty József bíboros, hercegprímás, esztergomi érsek tisztelete mindmáig elevenen él Zalaegerszegen. Nem véletlenül, hiszen 1919-1944 között városunkban, a Mária Magdolna Plébániának volt plébánosa. Számos személyes emlék köti a városlakókat egykori plébánosukhoz. Azok is, akik személyesen nem ismerték őt, mindmáig élvezik az ő munkája gyümölcsét, hiszen Zalaegerszeg vallásosságának kialakításában és megőrzésében Mindszenty plébános munkája meghatározó volt.

A Magyar Katolikus Lexikon így foglalja össze Mindszenty József zalaegerszegi munkásságát:

Mindszenty József bíboros hercegprímás1919. október. 1: Zalaegerszeg 5 filiát is ellátó adminisztrátora, 1921: plébánosa, ahol korszerű egyházközséget, elmélyült hitéletet teremtett. Fölépíttette a zalaegerszegi ferences templomot és kolostort, a Notre Dame nővérek anyaházát és tanítónőképzőjét, elemi és polgári iskoláját; modernizálta a plébánia-épületet, szegények számára 34 főt befogadó szeretetotthont alapított, tanévenként szegénysorsú falusi fiúkról gondoskodott gimnáziumi tanulmányuk idején. Kialakította a házapostolok hálózatát, hitbuzgalmi egyesületeket szervezett, fölújította a katolikus művelődési ház működését, részt vett a Göcseji Múzeum létrehozásában, nyomdát létesített. Az 1920-as évek elején rövid időre tisztséget vállalt a Keresztény Párt vármegyei elnökségében. 1924: pornói címzetes apát. 1927: az egyházmegyei zsinat határozatából a szombathelyi egyházmegye zalai elmaradott részének püspöki biztosaként 19 új templomot, 7 plébániaépületet, 9 misézőhelyet, 12 iskolát építtetett, s szervezte meg körülöttük a katolikus közösségek életét. Fontosnak tartotta az országos és helyi sajtót, igyekezett a katolikus szellemiséget érvényesíteni a zalaegerszegi és vármegyei újságokban. 1937: pápai prelátus. - Aktív résztvevője az aktuális hazai társadalmi kérdésekkel foglalkozó regionális és országos papi összejöveteleknek azzal a céllal, hogy erőteljesebben érvényesüljenek a hazai közéletben a keresztény erkölcsi elvek és a szociális enciklikák tanítása. Tudatosította a kommunizmus és a nemzetiszocializmus veszélyét a magyar katolikus egyházra, szintén az erről szóló, akkor kiadott pápai körlevelek alapján. - 1939: gr. Teleki Pál miniszterelnök (1939. II-1941. IV.) fölkérésére a náci Volksbund- és nyilas hatásokat ellensúlyozni kívánó, a magyar keresztény-nemzeti értékeket védő Nemzetpolitikai Szolgálat dunántúli vezetője. XII. Pius pápa (ur. 1939-58) 1944. március 4-én veszprémi püspökké nevezte ki. Március 25-én Esztergomban püspökké szentelték.

Plébániatemplomunk és annak hívei különleges módon is ápolják egykori lelkipásztoruk emlékét. Templomunkban egy a bíborost ábrázoló grafika is helyet kapott, amely előtt a hozzánk látogatók leróhatják tiszteletüket a magyar egyháztörténelem e nagy alakja előtt.